Kašna ve dvoře Italského velvyslanectví
Nerudova 20, čp. 214, Malá Strana, Praha 1
Na výstavbě Kolowratského, později Thun-Hohenštejnského paláce se podíleli významní umělci - Jan Blažej Santini-Aichl, Giovanni Antonio Lurago a Bartolomeo Scotti. Sochařskou výzdobu, zejména vstupní portál s mohutnými orlicemi, vytvořil Matyáš Bernard Braun. I když v těchto místech existovala nepochybně zástavba už ve 13. století, jde v případě paláce o novostavbu od sklepů po půdu. V souvislosti s palácem se objevují i další významná jména: Josef Zítek se podílel na obnově schodiště a interiérů někdy v letech 1869-71, malbami přispěl František Ženíšek, Josef Scheiwl a Josef Tulka.
V roce 1768 získal dům společně s věnem manželky Václav hrabě Thun z Hohenštejnu. Poslední dědic rodu, Jaroslav František, ho prodal roku 1924 italské vládě a dnes je zde italské velvyslanectví.
Kašna ve dvoře byla zabudována do hluboké niky ve zdi, kterou kryl oblouk arkády. Nad výrazně profilovanou kamennou nádrží byla umístěna hlava lva jako chrlič. Na soklu je umístěna zmenšená kopie Venuše Mélské. Vzhledem k disproporci velikosti sochy a niky je očividné, že na fontáně stávala (nebo měla stát) větší socha.